ЗВІДКИ В ЧОРНОМУ МОРІ ОСЕТРОВІ РИБИ, І ЯК ЇМ ЖИВЕТЬСЯ?

         Одними з найбільш «корінних» і у той же час найбільших мешканців Чорного моря є осетрові риби. Предки цієї групи виникли понад 200 мільйонів років тому, а дуже схожі на наших сучасних осетрів види вже населяли океан Тетіс (з якого потім утворились Чорне, Азовське і Каспійське моря) одночасно з іхтіозаврами та плезіозаврами. Найбільший розквіт група пережила у той час,  коли майбутнє Чорне море було сильно опрісненим та ізольованим від океану озером, подібним до сучасного Каспію.

          У Чорному морі мешкає сім видів осетрових, найбільший серед яких – білуга (Huso huso), яка досягає понад 4 метрів у довжину та ваги у півтори тони, і живе інколи довше 100 років. Останні 6 видів належать до роду осетер (Acipenser).

          Осетрові – це прохідні риби, тобто їх доросле життя проходить у морі, однак для розмноження вони піднімаються у річки. Раніше їх шлях на нерест доходив вгору річками аж до Києва та Відня, але у 20 столітті всі великі річки басейну Чорного моря перегородили дамбами ГЕС, і доступних нерестовищ лишилися одиниці. Дорослі осетри прекрасно почувають себе і в морській воді, але юні осетрята виживають лише в слабосолоній, тому «дитячий садок» осетрових зараз обмежений дельтами та естуаріями річок. Ще донедавна все Азовське море було придатним для нагулу молодих осетрів, але за останні роки Азов осолонився, і необхідні умови збереглися лише у Таганрозькій затоці. Тож і моря, і річки, які мільйони років були зручною домівкою для найбільших чорноморських риб, в нашому столітті з вини людини вперше стали для них не дуже гостинними.

          Одночасно із зникненням звичних біотопів по осетрових вдарив перевилов – переважно браконьєрський, адже їхнє м’ясо і, головне, чорна ікра вважаються особливо цінними делікатесами (до речі, саме осетрів з Чорного моря вивозили як цінний експортний продукт ще античні греки). Не дивно, що всі 7 видів осетрових Чорного моря опинилися під загрозою вимирання і занесені до Червоних книг усіх чорноморських країн. Найбільш драматично зменшилась чисельність європейського осетра (Acipenser sturio). Сьогодні цей вид занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи як вид, популяція якого знаходиться в критичному стані, а пару років тому навіть було офіційно оголошено про повне вимирання його чорноморської популяції. В ході досліджень проєкту EMBLAS 2017 р. гарною новиною стало виявлення ДНК європейського осетра в багатьох пробах води по всій акваторії Чорного моря. Схожа ситуація і з популяцією білуги, яка також знаходиться під загрозою зникнення і вже була майже «похована» – але аналіз ДНК в морській воді (а також випадкове затримання минулого року українськими прикордонниками браконьєрів з півтонною білугою в багажнику) показує, що якась кількість цих унікальних риб ще плаває у Чорному морі. Зараз необхідні спільні зусилля усіх чорноморських країн, щоб найдревніші риби Чорного моря, які пережили усі геологічна катастрофи, на наших очах не розділили долю своїх ровесників – іхтіозаврів.

          З оригіналом можна ознайомитись тут