ЯКІ ЗНАХІДКИ В ЧОРНОМУ МОРІ МОЖУТЬ ЗДИВУВАТИ?

           Час від часу засоби масової інформації повідомляють про появу у Чорному морі незвичайних для даного регіону видів тварин. Так, наприклад, біля берегів Криму були помічені такі риби, як екзотична кабуба білопера (Heniochus acuminatus) та хижа червона баракуда (Sphyraena pinguis). Баракуда потрапила спочатку через Суецький канал у Середземне море, де прижилася, а потім пробралася через Босфор і у води Чорного моря. Тропічна коралова рибка кабуба білопера була виявлена лише один раз у 2003 році, і, скоріше за все, потрапила в акваторію біля кримського узбережжя з баластними водами суден, що прийшли з Індійського або Тихого океану, або ж просто була випущена з акваріуму, оскільки є популярним об’єктом акваріумістики. У 2013 році біля південно-західного Криму виловили зубастого групера (Epinephelus caninus) і навіть доставили його живим в акваріум, де він прожив більше року у морській воді! Зубастий групер – могутній хижак, який живе до 75 років і мешкає у водах Східної Атлантики та Середземного моря, міг і сам дістатися Чорного моря, поступово долаючи протоки. А в 2016 р. неподалік від турецького міста Різе рибак виявив на поверхні води усім відому рибу-місяць (Mola mola). Це була перша знахідка для Чорного моря. Скоріше за все, риба потрапила в Чорне море з Егейського через систему проток.

             Ще більш цікавими були повідомлення про зустріч біля берегів Криму тюленя – це викликало надію на відновлення популяції зникаючого середземноморського тюленя-монаха (Monachus monachus), якого в Чорному морі не вдається виявити вже більше, ніж півсторіччя. Однак жодної достовірної зустрічі так і не було зареєстровано. Цікаво те, що у підводній печері біля берегів східного Криму у 2011 р. була знайдена і сфотографована самка сірого тюленя (Halichoerus grypus), яку довгий час вважали за тюленя-монаха. Ймовірно, вона втекла або була випущена з неволі. В Чорному морі самка пожила не менше 15 років, а її подальша доля – невідома.

          Список знахідок екзотичних видів, які випадково потрапляють до Чорного моря, але не приживаються у ньому, можна продовжувати дуже довго. Деякі екзоти приживаються – згадаймо історію про рапану або ж виявлення мулового краба (Dyspanopeus sayi) в Чорному морі у 2009 році. Його батьківщина – атлантичне узбережжя Північної Америки, але зараз він активно заселяє усі водойми планети.

          Особливий інтерес викликають все більш часті випадки  вилову в Чорному морі морських черепах. За даними історичних джерел XVI століття, ділянка від Стамбула до північного узбережжя Болгарії була районом їх масового помешкання. У період перших постійних наукових досліджень зелена черепаха (Chelonia mydas) та довгоголова морська черепаха – логерхед, або каретта (Caretta caretta), довгий час були відомі поодинокими зустрічами в Болгарії, Румунії та Туреччині. Похолодання, що почалося після Середніх віків, та освоєння людиною морських піщаних узбережь, де черепахи відкладають яйця, зробили чорноморські береги непридатними для їх розмноження. Однак в останні роки реєструється все більше зустрічей морських черепах біля берегів Туреччини, а у 2019 р. одна особина вперше була виловлена в Грузії. Можливо, зміни клімату знову зроблять Чорне море привабливим для цих плазунів.

          З оригіналом можна ознайомитись тут