ПЕРЕДМОВА

          Ця невелика книга задумана і частково написана чудовою людиною – Борисом Георгійовичем Александровим, з яким я мав щастя працювати і дружити недовгі 32 роки.

         Борис Александров був унікальною людиною, справжнім вченим, прекрасним і різностороннім дослідником, вірним заповіту своїх вчителів, який цікавився багатьма розділами морських наук. Буквально всі аспекти біології моря Борис Александров знав до найдрібніших деталей.  З дитинства він мріяв займатися наукою, і втілював свою мрію згідно з усіма канонами класичної школи морських біологів, робив це із задоволенням і особливим, притаманним йому шармом.

         Усі його наукові праці: книги, статті, виступи, – вирізнялися досконалістю, заснованою на глибоких знаннях та аналізі дуже великої бази даних. Це була його улюблена справа, і віддавався він їй з усім своїм по-справжньому безмежним ентузіазмом.

          Варто відмітити, що Борис Александров разом зі своїм вчителем Ювеналієм Зайцевим, який, на жаль, також пішов з життя на місяць пізніше, були активними популяризаторами науки і доступною мовою пояснювали складні природні процеси та явища, що відбуваються у Чорному морі. Завдяки цим двом небайдужим людям у чорноморських країнах з’явилася велика кількість якісних телевізійних програм, візуальних матеріалів та публікацій про Чорне море. Неможливо переоцінити внесок Ювеналія Зайцева та Бориса Александрова у просвіту широких мас населення.

          Ця книга – ще одне підтвердження таланту Б.Г. Александрова. Багато хто вивчав Чорне море, описував цікаві факти і неочікувані явища, але Борису Георгійовичу вдалося зробити це так, що «відірватися» від його розповідей просто неможливо. Його друзі та колеги доповнили і дописали те, що Борис завершити не встиг.

          Як гірко усвідомлювати, що Чорне море втратило двох своїх захисників, вірних творців і видатних дослідників, Ю.П. Зайцева і Б.Г. Александрова. Мало таких людей, які були б настільки віддані  своїй справі, вірно і послідовно втілюючи в життя те, чому вони вирішили присвятити життя.

          Нехай ця книга буде даниною пам’яті їм, допоможе відкрити деякі секрети дивовижного Чорного моря, а нове покоління надихне на його вивчення та збереження. 

          Володимир Мамаєв, Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй.

          ***

          Перед вами остання науково-популярна праця Бориса Георгійовича Александрова, яка спільними зусиллями його колег і товаришів була завершена і видана завдяки організаційно-фінансовій підтримці проєкту Європейського Союзу та ПРООН «Вдосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи» (EMBLAS-Plus), партнером і лідером якого з питань моніторингу морських біоценозів багато років був Борис Георгійович.

          Книга розрахована на широке коло читачів, яким цікаво, як влаштований світ навколо нас, і як можна, просто заглянувши під хвилю, що набігає на берег, дізнатися, які секрети зберігає Море під цією завісою. Не пов’язані одна з одною короткі розповіді відкривають цікаві факти з життя Чорного моря і подібно до шматочків мозаїки складаються в єдине полотно, яке відкриває нам таємниці нашої блакитної планети.

          Галина Мінічева, Інститут морської біології Національної академії наук України

          З оригіналом можна ознайомитись тут